Ben cast oyuncusu olacağım abi?


Merhaba,
Eğer bu yazımı da okuyorsan ve önceki yazımda belirttiğim dertlerden muzdaripsen, (ki bu işlere bulaşmadıysan bu yazıyı iyi oku) demek ki artık doğru bir ajansa kayıt olmak yada bu işlerle ilgili doğru şekilde ilgilenmek istiyorsun demektir.
İlk olarak önceki yazımın devamı olarak belirtmek isterim ki; “her ajansa kayıt olunmaz”. Maalesef ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan biri olan “kuruma göre” değil de “reklam göre” düşüncesine sahip insanlar olmaya başladık. Artık insanlar şirketlerin yada markaların iç güzelliğine değil de piyasada nasıl göründüklerine bakıyorlar. Burada hareketle maalesef ajans seçimlerinde de insanlar aynı şekilde davranıyorlar.

Arkadaşım, ilk olarak şunu asla unutma!!! Dizi sonunda çıkan yazı, internetteki kabarık siteler ile ajans asla seçilmez. Seçilse de mutlu olunmaz. Arkadaşlar Casting, fotomodellik vs. gibi işlerde dikkat edilmesi gereken ilk şeylerden biri, karşınızdaki ajansların kurumsal kimlikleri olmalıdır. Nedir bu kimlik?
İsterseniz bu konuya girmeden önce Casting ajanslarının çalışma mantığını öğrenelim;
Casting ajansları, öncelikle reklamların teknik mutfağını tamamlayan yapım şirketlerinin İstanbulda olması sebebiyle istanbul merkezli çalışmaktadırlar. Bu sebeple cast çalışmalarına katılmak için öncelikle İstanbul yada İstanbul il sınırlarına çok yakın bir ilde ikamet ediyor olmak zorundasınız.

Cast Ajanslarının Çalışma Mantığı;

1- Adayın Başvurusunun alınması
2- Değerlendirme ve Oyuncu başvurusunun Olumlu/Olumsuz sonuçlandırılması
3-Oyuncunun Fotoğraf/Video görüntülerinin çekilmesi ve hazırlanması
4-Oyuncunun ajans veritabanına kayıt edilerek yapımcı şirketler/cast direktörleri ile paylaşılması
5-Yapılan projelerin içeriklerine göre beğenilen uygun oyuncuların yapım şirketi / Cast direktörüne görüşme için yönlendirilmesi
6-Projenin görüşme sonuçlarına göre oyuncuların olumlu yada olumsuz olarak haberdar edilmesi
7-Oyuncunun seçilmesi durumunda proje ile ilgili tüm işlerinin koordine edilmesi
8-Yapılacak çekim günü ve çekim sonrasında oluşacak tüm problemler ile ilgilenilmesi
9- Çekim sonrasında ortalama olarak belirlenen vade tarihinde (ortalama 30 gün) oyuncuya ödeme gerçekleştirilmesi

Bu yukarıda saydığım maddeler, ajanslara göre değişiklik göstermesine rağmen aslen yapılması gereken ve bazı ajanslar tarafından halen uygulanmayan maddeleri de içeriğinde barındırmaktadır.

İşte bu yukarıda saydığım maddeleri yapan, ofislerinin görünümünden, personeline, çalışma ortamından size olan hitap şekline kadar her konuda doğru olduğunu düşündüğünüz ajanslar doğru ajanslardır. Tabii bu maddelerin dışında o ajansın yapmış olduğu işler, ödeme düzenleri, referanslarınız da bu seçimde önemli olan kriterlerdir.

Şimdi bu konu hakkında bana anlatılan ve kesinlikle kişi ve şirket adı vermeden sizinle paylaşmak istediğim bir hikaye sanırım sizin içinde güzel bir örnekleme olacaktır.

“Sevgili 18 yaşındaki X adlı genç arkadaşım kendi ağzından şu şekilde bana anlatmıştı;
-Abi ben bu işe başladığım zamanlarda lisedeydim. Tabi bir çok kez arkadaşlarım komik bir tipim olduğundan ajans gitmem için tavsiyelerde bulunuyorlardı. Ancak benim o zamanlar bu konuda hiçbir bilgim yoktu. Sonra sevdiğim bir dizi sonundaki bir ajansın adını aldım ve internetten araştırdım. Telefonla görüştüğümde telefondaki bayan ofislerini ziyaret edip bir form doldurmam gerektiğini, sonrasında bir çok işle ilgili çalışabileceğimi söyledi. Sonraki hafta bir gün okul çıkışında Y ajansa gittim.

Pek güzel olmayan giriş katında bir ajanstı. İçeride benim gibi bir sürü insan olması ajansın sevilen ve dikkat çeken bir ajans olduğu izlenimini bıraktı. Sonrasında verilen formu doldurdum ve bir bayan ayaküstü 5 dakika bana ajansın genel kurallarını anlattı ve sonrasında beni arayacaklarını söyledi ve ofisten çıktım. Ama ajans kuralları olarak söylenen şeyler; Ajans beni aradığı zaman geleceğim, ilk 3 proje için para almayacağım, sonraki projelerde ücretimi ben değil onlar belirleyecek şeklindeydi. Açıkcası o zaman rahatsız olmuştum ama sanırım ilk defa ve bilinçsiz olmamdan dolayı ses çıkarmamıştım.

Sonrasında görüşmeyi izleyen hafta ajanstan bir bayan beni arayarak o hafta bir akşam dizi çekimi için beni seçtiklerini ve saat ve yer bildirdi. Bu haberi ilk aldığımda inanılmaz bir heyecan duymuştum. Hatta evdekilerle paylaşınca evde bir bayram havası esmişti. Sonrasında o gün çekim için belirlenen yere gittim. Ancak olaylar hiç düşündüğüm gibi değildi. Bende dahil 25 kişilik bir gruptuk. Ve bir dizinin arka planında otobüs durağında, restaurant bölümü ve hastane bölümünde hasta yakını, otobüs durağı yolcuları gibi rollerde kullanıldık. Aslında o gece bu işi bırakabilirdim ama hep bunların bir başlangıç olduğunu düşünerek sonraki 2 işe daha gittim. Kafamda hep ilk 3 işten sonraki işlerde alacağım paralar ve oynayacağım roller vardı. 4. İş için aradıklarında yine hiçbir şekilde bir bütçe konuşmamalarından şüphelendim ama ‘nasıl olsa hallolur’ deyip çekim gününü bekledim.

Ancak yine aynı iş ve aynı ortamlar devam etti. Yaptığım 4. işin parasını almak için ofise gittiğimde ise elime verilen 30-50 TL arasındaki parayı görünce bir kere daha kahroldum. Bu ajansla ilgili çekimlerde konuştuğum abilerimin ‘Oğlum doğru dürüst bir çocuksun, ne arıyorsun sen bu Figürasyon ajansında’ demelerinin de etkisi ile babamla avukata başvurduk ve hukuki yollardan o ajans ile aramdaki sözleşmeyi feshettik.”

Şimdi; buradaki örnekten yola çıkarak;
Hiçbir casting ajansı, yetkilisi gelen oyuncu adayıyla gayri ciddi şekilde ayak üstü konuşmaz
Hiçbir casting ajansı, oyuncusuna süre yada iş bazlı ödemesiz iş yaptıramaz
Hiçbir casting ajansı, oyuncusunun alacağı çalışma ücretini kendisi belirleyebilme hakkına sahip değildir
Hiçbir casting ajansı, oyuncusuna süreli yada süresiz olarak işlere gelme zorunluluğu koyamaz
Hiçbir casting ajansı, oyuncusunun rızası olmadan belirli bir tarih için yapım şirketine kendi insiyatifinde iş onayı veremez.

İşte bu şekilde çalışan ajanslar ile asla çalışmayı aklınıza getirmeyin. Mümkünse seçeceğiniz ajans ile ilgili referans alın, yaptıkları işleri araştırın.

Bir sonraki yazımda sizlere casting ajanslarının işlevini ve piyasada tam anlamıyla ne işe yaradıklarını anlatacağım
Sevgiyle kalın…

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. çido dedi ki:

    Yazınızı okudum. Bende reklamda oyamak için bir cast ajansına başvurdum ve yarın görüşmeye çağırdılar. Şimdi sizin yazınızı okuyunca açıkcası içimde şüphe oluştu. Ajansla ilgili araştırma yaptım ama açıkcası ajanstan çıkan oyunculara ulaşamıyorum. Üstelik istanbul dışında olduğum ve sırf bu görüşme için istanbula geleceğim düşünülünce sanırım biraz şansa ihtiyacım olacak. Yazılarınız için teşekkürler çok aydınlatıcı.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s