Eline taş Alma, Elini taşın altına koy!!!

ciftci Artık piyasa olarak  biraz olgunlaşsak olmaz mı?
İç piyasamız, sektörümüz, eşimiz, dostumuz biraz çevresine baksa olmaz mı? Uzun süredir gözlemlediğim, elimden geldikçe desteklemeye çalıştığım ancak çevremdeki bir sürü kişinin görmediği, görmeye istek bile göstermediği bir durumu yaşıyoruz…

Piyasalara baktığımızda bir çok üretici şirket mallarını yurtdışına daha yüksek bütçelerle satma telaşına girmiş. Çünkü adamdaki bakış açısı “Yahu ülkemde malımı 3 liraya satacağıma, gider X ülkeye 6 liraya satarım. 10 numara köşe olurum” şeklinde işliyor.

Peki kimse bu ülkenin iç borçlarını, dış borçlarını, GSMH’sını yada çıkış yolunu açmak için bir taşı kaldırmayı neden hala düşünmüyor? Bu soru aslında sadece holdingleri, büyük şirketleri ilgilendirmiyor. Hepimiz durup düşünmeliyiz…

Peki benim çözümüm ne?
Benim çözümüm aslında Almanya’nın büyük buhran sonrası çıkışının sebebi olan bir model. Devlet y.dışına mal ihracına kota koyacak, üretici mallarını belirli bir tonajın üstünde satamayacak. Peki ne yapacak? Kalan malını iç piyasaya satacak, peki satınca ne olacak?

Ne olacak, Markette, pazarda aldığınız ürünler, diğer üreticilerin hammadde olarak kullandığı ürünler daha ucuza satılacak. Tekstilci pamuğunu çiftçiden, Restoran yemekleri için sebzeleri pazardan daha uygun fiyata alacak. Hem satıcı hem alıcı kar edecek ve bunun parasal dönüşü halka etki edecek.

Peki sizce bu hayal mi? İnsanlar bir kez olsun kendi kazançlarını feda edip ülkesinin, insanlarının refahını düşünemezmi?
Aslında bu düşünmekte değil, çünkü böyle bir sistemle üretici parasını planladığından biraz daha az kazanacak ama piyasada para dönüşümü ve elindeki malı nakde çevirmesi daha mümkün olacak.

Sanırım bunun her sektörde olması için hem çevremizin, hem insanların, hem ülkemizin biraz daha büyümesi ve daha oldun düşünmesi lazım…

Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s