Dizicilik oynamak isteyenlere…

Bunu yapmanızdan bıktım artık!!!
Zengin ailenin kızı ile fakir ama gururlu genç, bir mafya grubu ile ülke kurtarma çalışması, ilişki dengesizliği yaşayan gençlik grupları vs. vs. Bizim medya dünyamız, bizim dizi yapımcılarımız ne zaman sığ düşünmekten vazgeçip özgün şeyleri yapabilecek kapasiteye gelebilecek?

Yıllarca önce başladı bu dizi furyaları, diziler öyle çok sevildi ki her yeni sezonda bir tane daha, iki tane daha, beş, on … Dizi kaynıyor önümüz arkamız sobe! Behlül ile uyuyup, ezel’le uyanıyoruz, Bihter ile çay içip oradan geçerken cevahirin mantıcısında yemek yiyoruz. Artık dizilerdeki karakterlerin aldıkları, yedikleri ve giydikleri bizimde zevklerimiz haline geliyor. Bakışlar, konuşmalar değişiyor. “Yahu artık bir tek karakter öldüğünde sela verdirip cenaze namazı kıldırmadığımız kaldı” diyorduk o da 2 yıl önce Mafya dizilerimizin gözbebeği olan dizideki “Çakır” karakterinin ölmesi ile yaşandı.

Ne olur ey yapımcılar, bırakın artık bu alışılagelmiş, insanların birbirini asıp kestiği, yataklara düşüren, ağlattıkça ağlatan klişe dizileri. Biraz özgün çalışmalar yapılsın, sadece ünlü isimler altına serpiştirilmiş diziler değil, sağlam kurgu, sağlam kadro, sağlam ekiple yapılan diziler izlemek isteyen bir çoğunluk karşınızda duruyor.

Avrupa’daki dizileri örnek almak bir kıstas değil ama alacaksanız da lütfen kaş yaparken göz çıkarmayın… “ER” dizisi yapalım derken olanlar, “Married with children” dizisinin yerli versiyonunun kısa süreli can alıcı halleri…

Yapılan iyi işler de oldu bu zamana kadar ve bundan sonra da olacaktır. “Ekmek Teknesi”,”Baba Evi”, “İkinci Bahar” vs. vs. ama ne olur artık bu halkı bu kadar sığ zannetmeyin. Bir sürü konu, bir sürü başarılı yazar ve bir çok bekleyen proje var. Lütfen dizi yaparken sadece duygulara değil, beyine ve mantığa da hitap eden projeler hayata geçirin. Bu ülkenin, bu insanların yada en azından büyük bir kesimin beklediği şey budur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s