Gerçek zamanlı arama markalar için ne değiştirdi?

Bilenler bilmeyenlere söylemiştir, bilmeyenler de şimdi okuyacak ama bir kısım bundan pek hoşnut olmayabilirler. Artık Google realtime Search ile Twitter, facebook yada friendfeed üzerindeki public konuşmaların sonuçlarını kullanıcıları ile online olarak paylaşıyor.

Yani siz şirket yada bireysel olarak arama yaptığınızda artık bu platformlardaki aramanızın içeriğine uyan sonuçlarıda göreceksiniz.

Peki bu iyi mi?

Açıkcası bu yazıyı yazmak fikri, son dönemde markaların yaptıkları kampanyalar hakkındaki pozitif yada negatif konuşmalar, bazı markalar adına çalışmamalarına rağmen o markanın ismini alıp bu hesap üzerinden gerçek dışı konuşmalar yapan kullanıcıları görmekten çıktı.

Realtime (gerçek zamanlı )aramanın genel yararları;

1- Daha fazla bilgi: Arama sonuçlarına sosyal platformlardaki konuşmaların eklenmesinden dolayı kullanıcıların markaların ürün ve hizmetleri hakkında daha çok bilgi edinebilmesi

2- Sosyal Büyümede Eşitlik: Kullanıcı mesajları, markaların bu platformlardaki yerleşim yüzdeleri, stratejik genişleme çalışmaları sonucunda gelen arama sonuçlarının etkisiyle Facebook, Twitter ve bunun gibi bir çok sosyal alanda küçük ve orta ölçekli markaların büyük markalara oranla eşit olarak sosyal büyüme kaydedebilmesi

3- Potansiyel Müşteri Edinmek: Kabul edersiniz ki Google çok güvenlir bir kaynak. Bu aramalarda ilk sayfalarda siteniz yada bu sosyal medya sonuçlarıyla bulunmanın sizin için potansiyel müşteri kazandırması faktörü

Realtime (gerçek zamanlı )aramanın Dark side yönü:

Unutmamak gerekir ki bu yönlü aramanın bir de dark side tarafı dediğimiz karanlık yönü var.

Sonuç olarak her işletmenin ürün yada hizmetleri hakkında rekabet içinde olduğu markalar vardır. Bu yönden düşünüldüğünde aslında bu konuda rekabetçi firmaların gerçek zamanlı olarak birbirlerini takip edebilmesi mümkündür.

Markanız açısından size katılmak isteyen potansiyel müşterileri takip etmek yada ulaşmak için sosyal medyayı kullanırken diğer yandan yaptığınız aramalarda, doğru başlıklar, işinizle ilglii doğru trendleri ve markaları birer arama kriteri olarak düşünerek arama sorgularını değerlendirmeniz ve buna göre kendi stratejilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Bunu yapma sebebiniz;

  • Marka değerinizi korumak
  • Yeni müşteri gruplarına ulaşabilmek
  • Ayrıca bunu yaparken kullanacağınız içeriklerle marka itibarınızı arttırmak

Sonuç olarak Gerçek Zamanlı arama ile artık markalar itibarlarını korumak için sosyal platformlarda (Twitter, facebook, friendfeed vs.) daha aktif çalışmalar yapmalıdır. Çünkü yapılan konuşmalar artık komşu google tarafından dinleniyor.

Peki şimdi soruyorum!

Sizin markanızın web’de durumu nedir?

Görüşürüz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s