Sosyal Medya’ya Ağıt!

4 yılı geçmiş bir süredir internetle haşır neşir olan biri olarak son dönemde canımı en çok sıkan şeyden bahsedeceğim. İnsanların kendini bilmemeleri ve dünyaya salak izler bırakmaları bugünkü konu başlığım.

Sosyal ağlara baktığımda artık paylaşımdan çok arkadan konuşma, birbirini aldatma, kalitesiz içerik ve gereksiz atışmalar görüyorum. Bu mudur acaba sosyal ağların özü?

İnsanlar birbirlerine çamur atmak, gereksiz konuşmalar yapmak, birbirlerinin bindikleri dalları kesmek yada arkalarından iş çevirmek için mi bu ağlarda aktif olarak görünüyorlar?

Son dönemde insanların hem sosyal medya çalışmalarında, hem de kişisel ilişkilerinde laçka bir durum var. Herkes konuşmalarında gayet insancıl, doğru bir duruş sergilerken bile arkadan iş çevirme, yalan dolan sözlerle birbirini vurmaya devam ediyor. Bu insanları karşına alıp konuştuğunda gayet dolu gibi görünmeleri artık bana sadece birer maske olarak görünüyor. Çünkü konuştuğun insanın sonradan aslında senden aldıklarını döndürüp başkalarına nasıl anlatacağını tasavvur etmeye başlıyorsun.

İşin kurumsal anlamda olan tarafını takip ettiğimde, herkes elinden geldiğince farklı kurgular, farklı fikirler ve farklı bakış açılarıyla başarılı yada başarısı eleştirilebilecek kampanyalara imza atıyor. Ama nedense yapılan çalışmaların hepsinde karşı rakiplerden devamlı surette bir karalama çalışması ortaya çıkıyor. Neden peki bu hareketler? İnsanlar neden yaptıkları çalışmaların altından çıkmasın diye devamlı mesaj kaygısı güderek ve diğer kişilerin onların işlerini eleştirmesin diyerek çalışmalarını özgürleştiremiyorlar?

Belki bu konuda bilgimden fazla bir eleştiri getiriyorum ama bu konuda konuştuğum yada fikrini aldığım kişiler sosyal medya çalışmalarının içinde olmasalar bile olan olaylara benimle anyı şekilde yorum getiriyor ve hep aynı soru soruluyor! Ne gerek var böyle çocukluklara?

İşin kişisel boyutuna geldiğimizde bence durum daha da vahim. Çünkü insanlar kendi düşüncelerini, kendi günlük paylaşımlarını yaparken bile artık kim bana laf sokacak, kim bana bir laf edecek, ben bu kişiyi takip ettiğim için diğer kişiler neden bana tavır alıyor gibi sorularla cebelleşiyorlar. Bunu sadece ben değil bu konudan muzdarip bir çok kişi dile getiriyor.

İnsanlar neden paylaşımlarıyla değerlendirilmeden önce genel olarak kişilikleri incelenemiyor? İnsanlar neden doğru dürüst konuları paylaşan insanları bile saçma sapan ve sudan sebeplerle vurmaya çalışıyor?

Aslında insanlar her platformda paylaşımlarını beğenmedikleri kişiyi bir tuşla gizleseler ve bunu yapmak yerine birbirlerini yermeye çalışmalasalar bence daha doğru bir ilişki ortaya çıkmaz mı?

Daha da vahim olanı, doğru dürüst insanlara yapılan hakaretler, arkalarından konuşmalar ve belirli bir tarzı, duruşu, doğruları olan kişilerin bile arkasından konuşulması!
Bu konuda son 1 ay içerisinde bir sürü insanın diğer kişilerle ilgili aptal saptal iftiralarını, hakaretlerini ve yalanlarını görmekten ben şahsen usandım. Bu mudur dünyaya bırakmak istediğiniz izler? Bu mudur sizin hayat görüşünüz? Bu mudur sizin paylaşımınız? Başka paylaşacak bir konuyu düşünmeden neden devamlı “Vur Abalıya” durumu kullanılıyor bunu asla anlayamıyorum.

Sanırım bu konularla haşır neşir olanların hepsinin biraz daha büyümeleri, bu konuyu biraz daha düşünüp neyi yanlış yaptıklarını değerlendirmeleri gerekiyor.

Farkında mısınız? yapılan konuşmalar, edilen sözler ve küfürler aslında kısa süre içerisinde güdümlü olarak dönüp bizi vuruyor!

Ne olur biraz daha olgun!
Ne olur biraz daha insan olalım…

Sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s