Google Chrome’u Hızlandırmak için 3 Küçük Öneri

Bir süredir çevremdeki farklı birkaç kişiden devamlı olarak Google Chrome’un yavaş çalışmaya başladığına dair mesajlar alıyorum. Sonrasında yaptığım aramalarda fark ettim ki gerçekten bu konudan muzdarip olan kişi sayısı baya baya yükselmiş. Peki Google Chrome üzerindeki bu yavaşlığı gidermek için neler yapabiliriz? İşte önerilerim;

 

  • Öncelikle Chrome üzerinde kullandığınız eklentiler bu yavaşlığın önemli bir bölümünü oluşturabilir. Çünkü eklentiler tarayıcı çalışmaya başladığı anda çalışır ve devamlı olarak altta veri kontrolü yaptığından sayıları arttıkça genel performansı etkiler. Bu sebeple ilk olarak bu eklentileri devre dışı bırakın ve bu şekilde çalışmaya devam edin. Eğer performansta pozitif anlamda değişim oluyorsa eklentilerinizi gözden geçirerek gereksiz olanları azaltın.

Bu işlemi yapabilmek için tarayıcınızın sağ üst bölümünde bulunan menü butonuna tıklayın. Açılan başlıklardan Ayarlar bölümünü seçin ve oradan da Uzantılar başlığını tıklayın. Karşınıza tarayıcınızla birlikte çalışan tüm eklentiler çıkacaktır.

  • Tarayıcınız kapalı durumdayken bilgisayarınızdaki farklı bir tarayıcıyı, örneğin Mozilla Firefox’u açın. Bu tarayıcı ile yavaşlık olmadan problemsiz şekilde çalışabiliyor musunuz? Eğer problem yoksa ana probleminiz işletim sisteminizden de kaynaklanıyor olabilir.
  • Probleminiz bunlardan hiçbiri değilse bu kez farklı bir işlem yaparak yavaşlığı azaltmayı deneyebilirsiniz. Bunun için Chrome’un “Ayarlar” menüsüne girerek en alttaki “Gelişmiş Ayarlar” bölümüne tıklayın. En alttaki Sistem başlığında bulunan “Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan” sekmesinin seçimini kaldırın. Bu işlem sonrasında Chrome tarayıcınızı kapatıp yeniden başlatmanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında performansında önemli bir fark olabilir.

 

Eğer bu ayarlar sonrasında halen ağırlık devam ediyorsa kişisel önerim önbellek temizliği eğer çare olmazsa tarayıcınızı tamamıyla silip yeniden yüklemek olacaktır. Bunlar da çözüm olmuyorsa problem yüksek ihtimalle işletim sisteminizdeki farklı bir sorundan kaynaklanıyordur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s