İstenmeyen SMS Reklamlarından Kurtulmanın Kesin Çözümü

Bildiğiniz gibi 1 Mayıs 2015 tarihinde BTK izinsiz SMS reklamları konusunda koyduğu yasakları yürürlüğe aldı. Bu tarihten sonra markalar reklam içerikli olan sms mesajlarını izinsiz olarak herhangi bir kişiye gönderemeyeceklerdi. Tabi bu durum böyle mi oldu? Hayır! 

Bu tarihten sonra hem kendi telefonuma hem arkadaşlarımın telefonlarına o kadar fazla ve gereksiz sms reklamı geldi ki bu yasak nasıl uygulanıyor nasıl takip ediliyor hiç anlamadım. Mesaj içeriklerine baktığımda ise başta illegal bahis şirketleri, oteller, turizm şirketleri ve bunun gibi bir sürü merdiven altı şirket hala o mesajlardan dönüş alacakları düşüncesiyle gönderime devam ediyorlar.

Eğer siz de bu gibi izniniz olmadan size sms mesajı atan yerlerin kurbanı olduysanız aşağıdaki çözüm tam sizin ilacınız olacak. Çözümüm çok kolay ancak gelen mesajları silmemiş olmanız gerekiyor. Daha doğrusu bu çözümü uygulamanız için mesajın metni gerekiyor. Başlıyoruz;

Ön açıklama: BTK koyduğu bu yasaklar nezninde sms mesaj gönderimini hizmet olarak sunan iletişim şirketlerinin her birine özel bir kod numarası vererek bu şirketler üzerinden yapılan gönderimlerde bu kodların kullanımını mecburi tutmuştur.

1- Kurtulmak istediğiniz sms mesajlarınızdan birini açın ve yukarıdaki gibi belirtilen B ile başlayan kodu bulunuz.

2- BTK sitesinde bulunan listeyi güncel listeyi açıyor ve bu listeden ilgili kodun sahibi olan şirketi buluyoruz. Listeye ulaşmak için buraya tıklayın.

3- Listedeki şirketin sitesine Google üzerinde küçük bir arama ile ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız sitelerin hepsi zaten mimli olduğunu bildiği için başlarına bela almamak için “Gönderim listemizden çıkmak için tıklayın” gibi bir bölüm açmışlar. O bölüme girip 10 saniyede telefon numaranızı yazarak listelerinden çıkın. İşte bitti…

Bazı şirketler böyle bir bölüm açmasa bile iletişim formlarından atacağınız bir mesaj yada kendilerini telefonla aramanız halinde de gerekli desteği veriyor. Hatta bir tanesinin telefonunu aradığımda direkt sesli yanıt sistemi ile gönderim listesinden çıkış işlemi yaptırdı. Yani adamlar o derece bu dönüşlere alışmış.

Siz de artık bu mesajlara dur demek isterseniz direkt bu şekilde kurtulabilirsiniz. Alternatif olarak bu kodu kullanmadan mesaj yollayan bir numara varsa E-Devlet sitesi’nin BTK başlığında izinsiz SMS ihbarı yaparak telefon numarasından bir takip başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s