14 Mart Tıp Bayramı Bireysel Bildirgesi

Ben evliyim. Tam olarak onuncu yılımızı kutlamaya hazırlanırken seninle birşeyler paylaşmak istedim arkadaş. Benim eşim doktor arkadaş, 6 yıl Çapa Tıp Fakültesi bünyesinde ailesinin desteğiyle okumuş, bir süre devletin yurdunda kalmış, inat etmiş çalışmış ve doktor olmuş. Okulunu bitirmiş, uzmanlık için devletin hastanesinde asistan olarak mesai doldurmuş. Sabah dememiş akşam dememiş, gece dememiş gündüz dememiş. Hani bazen “-Bu doktorluk güzel meslek, çok güzel kazanıyorlar” derler ya. İşte o iş öyle değil…

Şimdi sana bizim ülkemizdeki doktorun nasıl çalıştığını anlatayım. Bu anlatacaklarım uzman, asistan hepsi için geçerli şeyler.

– Doktor; tüm gün mesai yapar, mesaisi biter nöbeti varsa sonraki sabaha kadar nöbet tutar. Sabah olunca yeniden mesaisi geldiği için yeniden mesai yapar. Arkasından akşam olunca posası kalır ve o da eve gider sonraki güne kadar dinlenebilir.

– Doktor; gecenin yarısı bile olsa kalkıp göreve gider. Büyük şehirlerdeyse ulaşım açısından bir derece şanslı ancak küçük yerlerde bu insana küfür gibi geliyor.

Doktor; Kendisine verilen mecburi görev yerine gitmekle yükümlüdür. Gerekirse ailesinden ayrılır, evlenecekse erteler, çocuğu varsa uzakta hasretini çeker ama gitmek zorundadır. Çünkü doktordur o.

Doktor; Nöbet sayısına müdahale edemez. Kaç nöbet verilirse tutmak zorundadır. Asistanlıkta neredeyse hafta 3-4 (daha da fazla hatta), uzmanlıkta hastanenin şartlarına göre değişen sayılarda nöbet tutmalıdır. Çünkü doktordur o.

Doktor; Şiddete, kendisine söylenmenize, hatta taciz etmenize alışmalıdır. Gerekirse kendisini dövebilirsiniz. Daha beterini de yapabilirsiniz. Çünkü siz hastasınız… Sizin daha geçerli sebepleriniz var. O? O sadece bir doktor. Duyguları falan yok, hatta sizi uğraştırmak için odasında oturur sizi sinirlendirmek için bekletir de bekletir. Kimse onun evini, hayata dair kaygılarını, insan olduğunu, onun da bir ailesi olduğunu düşünmek zorunda değildir. Bu söylediklerimi gerçekten içselleştirip doktorlara daha kötü muamelelerde bulunanları zaten allaha havale ediyoruz. Ama olsun onlar doktor ve bunları yaşamak için eğitildiler. Her gün evlerinden “Acaba bugün başıma ne gelecek?” düşüncesiyle çıkmazlar. Gamsızlar canııım!

Doktor; karşılıksızca gün içerisinde gelen tüm hastalara bakmakla yükümlüdür. Günde 100-150 hasta bakan doktorlarımız hastalar için nimettir. Siz onun odasına girdiğinizde size güleryüzlü olmalı, istediğiniz tüm testleri yazmalı, evde içmeseniz de durması gereken antibiyotiğinden ağrı kesicisine kadar herşeyi yazmalıdır. Asla size istemediğiniz bir yanıt vermemelidir. Sizi kapısında çok bekletmemelidir mesela! Çünkü o doktordur. Sizin için sizi orada beklemelidir. Stresi o yaşamalıdır. İstediğiniz zaman kapısını açıp girebilirsiniz. Çünkü o devletin doktorudur, sizin ödediğiniz vergilerle beslenir, her emrinize amadedir.

Bu başlıkları o kadar çok arttırabilirim ki arkadaş. Çünkü benim eşim bir doktor.
Ben evliyim. Tam olarak onuncu yılımızı kutlamaya hazırlanırken seninle paylaşmak istedim arkadaş.

Bugün onun hastanesine gidip öğle tatilinde elimde bir demet çiçekle 14 Mart Tıp bayramını kutlamayı. Gözlerine bakarak ne kadar değerli olduğunu yeniden söylemeyi isterdim. Ancak yapmıyorum. Çünkü kapısında bekleyen yüzlerce hasta, boğucu ortam ve bitmez isteklerle gelen hastaların arasında bu güzel sözler de solup gidecek.

Başta eşim olmak üzere sağlık sektörüne hizmet veren ve yukarıda yazdığım şeylerin birazını bile yaşayan (yaşamayan olduğunu sanmıyorum) tüm beyaz meleklerin gününü kutlarım.

Melek Doktorlar!
Unutma mutlaka bir gün senin de onlara ihtiyacın olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s